Děkujeme naším děvčatům za jejich nezištné přátelství, a za to, že nás trpělivě, den za dnem, učí bezpodmínečné lásce a pokoře.

Terezka

 

gallery/dscf9815 - kopie

Čertice

gallery/dscf9802

Při souboji s jinou kozou byla Čertice zraněná a přišla o jedno vemínko. Koza s jedním vemenem je pro  farmáře ekonomicky ztrátová, nerentabilní. Její osud je zpečetěn a putuje na porážku.. Tato kozenka měla štěstí a skončila v pelíšku.​

Čertice  je paní koza. Je to moudrá, rozvážná a nekompromisní vůdkyně celé naší kozí party. Její vedoucí postavení vyplývá z bohatých životních zkušeností, přátelské povahy a vlídného despotizmu. Miluje kontakt s lidmi. Nechat se mazlit od lidí, je pro ní velkým požitkem. Její charizmě a šarmu podlehne každý. Bez výjimky.. Teda až na všechny psy ze sousedství. Těm nekompromisně uděluje lekce slušného chování. Taky bez výjimky.

Tato kozí dáma nebyla pro komerční chov velice vhodná. Odmítala přijmout své novorozené kůzlata. Pro paní chovatelku to znamenalo zbytečné starosti o kůzlata. A tak si Terezka našla cestu k nám. Nepřijmutí svých mláďat bývá způsobeno hlavně stresem při porodu ve větším stádě no a taky povahou kozy.

 

Terezka je skutečná kozí osobnost. Má poměrně silné mužské povahové črty. Brilantním způsobem na sebe dokáže přitahovat  pozornost. Když se jí náhodou nedostává, žalostně pláče. Její indiánské jméno je Mečí do tmy.  Je ráda hlazená a chválená. Zároveň je pragmatická a když usoudí, že z vás už nic víc nevyloudí, ztrácí o člověka zájem a mizí v dáli. Je nemožné jí nemilovat.

gallery/dscf0138 - kopie

Zdenička

Zdenička je koketní kozí slečna. Miluje něžná pohlazení. Drbat by se nechala od rána do večera. Jeden se ani nenadá, a už si z něho udělá své soukromé drbátko. Ve stádě má zodpovědnou funkci. Pomáhá udržovat disciplínu a řád.  V partě si vysloužila jméno Zdéňa Mlátička. Je poměrně ambiciózní a nebude to trvat dlouho, než začne pokukovat po postech nejvyšších.

gallery/dscf9735

Berťa

gallery/dscf9780

Když se mezi děvčaty strhne nelítostní boj o korýtko, vše zpovzdálí pobaveně pozoruje a zůstává nad věcí. Z jejího hlubokého klidu jí dokáže vytrhnout jedině rohlík v ruce. Je to tichá holka, která si nikdy na nic nepostěžuje. Miluje své kozí kámošky. Se ségrou Zdéňou, tvoří nerozlučnou dvojku.  Úplně na ní visí.  K lidem pojímá nedůvěru a pohladit se nenechá. Má na to jistě své důvody a my to plně respektujeme.

Ivanka

 

Ivanka je  malinká a svůj menší vzrůst kompenzuje chytrostí. Vše jí zajímá. Všude píchne čumák. Je zvědavá jako koza.  Ač na to nevypadá, je to vášnivý jedlík. Ivanka prostě ráda baští. Je to takový náš kozí Otesánek. Je to inteligentní krasavice a dobře to ví. V ochočování návštěv je absolutní mistryní. Omotá si Vás kolem kopýtka, ani nemrknete.

Žofinka a Anežka

gallery/dscf0514

Příběh Žofinky, Anežky a jedné ženy.

Dobrý den, mám 2 starší kozy, jedné - Žofce bude v březnu 10 let a její dcera bude na jaře 8 letá. Jsou se mnou už 7 let a jsou to první kozy, které jsme si s manželem pořídili do našeho malého hospodářství, když jsme si splnili sen pořízením domku na vesnici. Postupně se naše hospodářství rozrostlo na cca 16 koz vč. koziček, a kozla Karla. Bohužel neštěstí nechodí po horách a chcete-li Pána Boha rozesmát, řekněte mu o svých plánech... Před 4 lety manžel vážně onemocněl a v letos v červenci zemřel. Potom, co bylo jasné, že se nevyléčí, jsme se zbavili postupně většiny zvířat, kozenám i kozlovi Karlovi se mi podařilo najít celkem dobré domovy, ale tyto 2 naše seniorky by šly rovnou na maso. To jsem nemohla připustit, a tak jsem je nechala doma s tím, že u nás dožijí.  Nicméně, manžel umřel, a aby toho nebylo málo, musím náš domek prodat, neb neutáhnu z mého platu hypotéku a manželova pojistka nekryla riziko smrti z důvodu nemoci. Nechci nechat holky zabít, a tak pro ně hledám nový domov na dožití. Ráda bych je ubytovala u vás v Kozím pelíšku. Dejte mi prosím vědět, zda je to možné.  Předem děkuji za odpověď.​

Holky jsou s námi zatím krátce a jejich povahy se nám pomalounku odkrývají.

Žofinka jako bývalá šéfová je nebojácná sebevědomá kozenka. Pořád ve střehu s pohledem upřeným do dálky. Je klidné zádumčivé povahy. Když má náladu, nechá se podrbat za ušima.

Anežka je prozatím plachá, a její důvěru si teprve krůček po krůčku získáváme. Je hodně zvídavá a má jiskřičky v očích. Až se kousek zabydlí bude z ní príma raubíř do party.